Youtube Shorts Nedir?

Youtube Shorts Nedir?

MedyaHizmetin firmasının bugünkü konusunda Youtube Shorts var. Buna göre makale boyunca  “Youtube Shorts Nedir?”, “Youtube Shorts Nasıl Kullanılır?”, “Youtube Shorts’un Özellikleri Nelerdir?” konularına değineceğiz.
Sosyal medya platformları giderek daha popüler hale geliyor. Bu, özellikle son yıllarda giderek daha popüler hale gelen sosyal ağlar için geçerlidir. Örneğin “hızlı ve çabuk tüketilen kısa video” furyası TikTok, Instagram’ın “Reels” özelliği ile popüler oldu. Bu yıl en çok kullanılan sosyal medya platformu YouTube, artık "Shorts" özelliği sunuyor.

Youtube Shorts Nedir?

Merhaba! Youtube Shorts hakkında konuşmak için buradayız. Bu videonun ilk bölümü "Youtube Shorts Nedir?" konusuna kısa bir giriş olacak.

Bu bölümde Youtube Shorts'un ne olduğunu açıklayacağız. Kısacası kısa videolar. Dünyanın en popüler video izleme platformu Youtube'dur. “Kısa videolar” olarak da bilinir. Standart youtube videoları ile kısa videolar arasında büyük bir fark var: 60 saniyede yüklenebiliyor, bunlara müzik ekleniyor ve videonun hızını ve uzunluğunu da değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca kullanıcılar bu videoları Youtube gibi düz tasarımlı bir web sitesinde bulabilirler.

YouTube Shorts oluştururken bir mobil cihaza erişimi olan herkese ulaşabilirsiniz. Simgeye tıklayın ve bilgisayarınızdan bir video başlatın ya da fazladan bir klip eklemek için videonuzu düzenlemenin ortasındayken üzerine tıklayın. Videoyla eşleşen şarkılar veya sesler ekleyerek doğrudan Shorts'tan videolar da oluşturabilirsiniz. İçinde müzik ve ses klipleri olan bir Shorts videosu oluşturmak istiyorsanız, videonuzu oluşturmadan önce bu tür klipleri ekleme seçeneğini arayın!

Youtube Shorts Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya kanallarınızda yayınlamak için hızlı ve kolay bir içerik arıyorsanız, Youtube Shorts'tan başkasına bakmayın. Youtube Shorts, YouTube, Instagram, TikTok ve diğer sosyal medya platformlarında izlenebilen kısa videolar oluşturabileceğiniz basit bir web sitesidir. Aslında, tıpkı Instagram veya TikTok gibi onu kullanmak için herhangi bir özel bilgiye ihtiyacınız yok. Bununla birlikte, Shorts ile ilgili olan şey, onu ne kadar para kazandığınızı veya kaç takipçiniz olduğunu göstermek için bir fırsat olarak kullanmanız için tasarlanmamasıdır. Aslında, konumu veya sosyal medya markası ne olursa olsun herkes bu platformu kullanabilir. Ayrıca, yurtdışındaysanız ancak YouTube'a ve Instagram gibi diğer platformlara erişiminiz varsa, bu siteyi de kesinlikle kullanabilirsiniz!

Shorts’a İçerik Yükleme

Shorts’a içerik yükleyebilmenin 2 yöntemi vardır.

Birinci Yöntem: Youtube aracılığıyla videolarınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

 • İlk olarak Youtube hesabınızın olması gerekiyor. Youtube’da, Shorts videosu hazırlayabilmeniz için Youtube’a mobil cihazınızla giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra uygulamanın alt kısmında ve ortada “Kısa Video Oluştur” butonuna yani (+) simgesine veya butonuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Kısa videonun 15 saniyeden uzun olmasını istiyorsanız kaydetme düğmesinin üst kısmında bulunan 15 saniye seçeneğine dokunduktan sonra kayıt süresini 60 saniye olarak değiştirebilirsiniz.
 • Bu adımı yaptıktan sonra Shorts kamerası karşınıza gelecektir.
 • Daha sonra gelen ekranda kayda başlamak için aşağıda bulunan kırmızı daireye dokunmanız gerekmektedir.
 • Kayıt tuşuna dokunduğunuzda “İleri” diyerek içeriğinizi ön izleme kısmında gözden geçirebilir ve tekrar “İleri” diyerek içeriğinize detay eklemek isterseniz buradan ekleyebilirsiniz.
 • Kaydınızı hızlandırmak veya yavaşlatmak istiyorsanız Hız‘a dokunmanız gerekmektedir.
 • Daha rahat kayıt yapabilmek için Zamanlayıcı‘ya dokunun. Bu arada geri sayımın otomatik olarak ne zaman durdurulacağını da buradan seçebilirsiniz.
 • Videonuza ayrıntı eklemek için İLERİ’ye dokunun. Bu ekrandan videonuza başlık (maks. 100 karakter) ekleyin ve video gizliliği vb. ayarları buradan seçin.
 • Yayınlamadan önce hedef kitleyi seçin. Yani kitleniz için “Evet, Çocuklara Özel” ya da “Hayır, Çocuklara Özel değil” seçeneklerinden herhangi birini işaretlemeniz gerekmektedir.
 • Bütün adımları tamamladıktan, gerekli düzenleme ve eklemeleri yaptıktan sonra artık videonuzu yüklemek için “Yükle” kısmına tıklayabilirsiniz.

İkinci Yöntem: Üçüncü parti video düzenleme uygulamaları aracılığıyla videonuzu hazırlayıp Youtube’a standart bir video yükler gibi Shorts’a video yükleyebilirsiniz. Ancak videoların Shorts kütüphanesinde yayınlanması için 60 saniyeden kısa olması gerekmektedir.

Youtube Shorts Özellikleri Nelerdir?

Youtube Shorts ile ilgili merak edilen birçok bilgiyi sizlerle paylaştık. Peki Youtube Shorts’un öne çıkan özellikleri nelerdir? İşte cevabı;

 • Youtube Shorts, dikey formatta videolar paylaşılmasına müsaade eder.
 • Uygulamada “bilgi”, “eğlence” ve “müzik” vardır.
 • Video oluştururken Youtube kütüphanesinden telifsiz şarkıları kullanabilir ve video yükleyebilirsiniz.
 • Videonun kayıt hızını arttırmak ve yavaşlatmak uygulama içerisinde mümkündür.
 • Videoya filtre ve altyazı eklemek uygulama içerisinde mümkündür.
 • Farklı videoları birleştirip tek video olarak paylaşmak uygulama içerisinde mümkündür.

Bu bölümde Youtube’un Shorts uygulamasını tüm yönleriyle değerlendirdik ve sizlere aktarmaya çalıştık. Buna göre yazı boyunca Youtube Shorts Nedir?,  Nasıl Kullanılır?, Özellikleri Nelerdir? sorularına yanıt verdik.